High college ladies’ tennis: Southern Section playoff outcomes November 1

GIRLS’ TENNIS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday

A–Patriot at #1 Sage Hill, consequence not reported

Oxford Academy 9, Glendora 9 (Oxford Academy wins on video games, 82-80)

Eastvale Roosevelt 15, Apple Valley 3

Chadwick 15, Rio Mesa 3

Saugus 10, Millikan 8

Torrance 14, La Serna 4

Esperanza 11, Hoover 7

Buckley 15, West Torrance 3

Vista Murrieta 13, Crean Lutheran 5

Agoura 10, Lengthy Seaside Poly 8

Rowland 9, Bonita 9 (Rowland wins on video games, 69-64)

Flintridge Prep 11, Fullerton 7

South Pasadena 17, El Rancho 1

Northwood 13, Riverside North 5

First spherical, Wednesday, 2 p.m.

Winner wild-card A at Warren

Oxford Academy at Marymount

Eastvale Roosevelt at Redlands

Chadwick at Malibu

Saugus at Hacienda Heights Wilson

Torrance at Arroyo

Bishop Montgomery at Cerritos

Esperanza at #4 St. Margaret’s

Buckley at #3 Capistrano Valley

Vista Murrieta at Chino

Agoura at San Dimas

Sierra Canyon at Walnut

Rowland at Westminster La Quinta

Flintridge Prep at La Salle

South Pasadena at Backyard Grove

#2 Northwood at El Dorado

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday

Oakwood 15, El Monte 3

Ridgecrest Burroughs 12, Nordhoff 6

St. Joseph 10, Magnolia 8

La Quinta 16, Cathedral Metropolis 2

Quartz Hill 14, St. Bonaventure 4

Norwalk 12, Indian Springs 6

Louisville 15, Highland 3

Upland 18, Santa Ana Calvary Chapel 0

Valley View 11, Yucaipa 7

Santa Barbara Windfall 11, San Gabriel 7

First spherical, Wednesday, 2 p.m.

Oakwood at #1 Keppel

Ridgecrest Burroughs at Rim of the World

St. Joseph at Chaffey

La Quinta at Webb

Adelanto at Redlands East Valley

Quartz Hill at Maranatha

Arlington at Paloma Valley

Norwalk at #4 Ontario Christian

Northview at #3 Carpinteria

Xavier Prep at Serrano

Katella at Tahquitz

Louisville at Mayfair

Upland at Jurupa Valley

Newport Seaside Pacifica Christian at Century

Valley View at Coachella Valley

#2 Santa Barbara Windfall at Downey

DIVISION 5

Wild-card matches, Tuesday

de Toledo 18, CAMS 0

Western Christian 12, Montclair 6

Academy for Educational Excellence 9, Aquinas 9 (Academy for Educational Excellence wins on video games, 77-73)

Knight 11, Garey 7

Cerritos Valley Christian 14, Los Amigos 4

Arroyo Valley 10, Vista del Lago 8

Western 15, Ganesha 3

H–Twentynine Palms at Woodcrest Christian, consequence not reported

Colton 10, San Jacinto 8

Pasadena Marshall 9, Village Christian 9 (Marshall wins on video games, 81-69)

Paramount 14, Workman 4

West Covina 10, Estancia 8

Hueneme 9, Bishop Diego 9 (Hueneme wins on video games, 87-76)

Summit 14, Carter 4

La Mirada 11, Miller 7

First spherical, Wednesday, 2 p.m.

de Toledo at #1 California

Western Christian at Indio

Academy for Educational Excellence at Canyon Springs

Knight at Sierra Vista

Cerritos Valley Christian at Villanova Prep

Arroyo Valley at Jurupa Hills

Western at Schurr

Winner wild-card H at #4 Citrus Hill

Rancho Verde at #3 Segerstrom

Colton at Granite Hills

Pasadena Marshall at Milken

Paramount at Bolsa Grande

West Covina at Lancaster

Hueneme at Edgewood

Summit at Nogales

La Mirada at #2 Hillcrest

NOTES: Second spherical (Div. 1-5), Friday, 2 p.m.; quarterfinals (Div. 1-5), Nov. 7, 2 p.m.; semifinals, Nov. 9, 2 p.m. Championships, Nov. 11 at Claremont Membership